Strona główna
Moda
Tutaj jesteś
Moda obuwie

Jaka jest różnica między obuwiem zamszowym a nubukowym?

Data publikacji 23 sierpnia 2022

Zamsz i nubuk to rodzaje materiałów skórzanych, które mają wiele podobnych właściwości i niewiele różnią się od siebie wyglądem. Z łatwością więc można je ze sobą pomylić podczas zakupów. Dlatego też warto wiedzieć, jak odróżnić je od siebie i wybrać to, na czym nam zależy. Poza tym istnieją pewne różnice w pielęgnacji tych dwóch typów materiału i to stanowi kolejny powód, aby mieć większą świadomość wyboru.

Jakie są różnice między obuwiem wykonanym z zamszu i nubuku?

Materiał zamszowy, wykorzystywany do produkcji odzieży i obuwia, należy do jednego z najdroższych rodzajów skór polerowanych, cechujących się bardzo wysoką jakością. Wytwarzany jest ze skóry dużych, dzikich zwierząt. Surowiec ten poddawany jest obróbce poprzez garbowanie tłuszczowe, po czym materiał uzyskuje takie cechy jak subtelna aksamitność i bardzo miękkie runo. Jeżeli skóra była przygotowana w ten właśnie sposób, to z całą pewnością jest higieniczna, doskonale oddychająca i można ją bez problemu rozciągnąć. Poza tym taki materiał dość długo zachowuje swój pierwotny kształt i estetyczny, schludny wygląd. Zamsz nie wywołuje także alergii i jest całkowicie bezpieczny dla dorosłych, dzieci i zwierząt. Właśnie dlatego buty zamszowe nie należą do najtańszych, jednak warto w nie zainwestować. Jeśli więc zależy nam zarówno na wytrzymałości, jak i na stylowym wyglądzie, to zamszowe modele obuwia będą idealne. 

Niestety są także minusy przy wyborze tego rodzaju materiału, ponieważ jest on nieodporny na wilgoć. Dlatego też butów zamszowych nie należy nosić podczas deszczowych dni. Konieczne jest użycie specjalnych środków i impregnatów do zamszu, które będą blokować przenikanie wody, dzięki temu zachowają dłuższą żywotność i będą nam służyły przez wiele kolejnych sezonów. 

Z kolei nubuk wytwarzany jest z obszernych skór bydlęcych. Materiał ten jest szlifowany za pomocą drobnych materiałów ściernych. Dzięki tej obróbce runo nie jest zbyt długie, tkanina praktycznie się nie rozciąga. Niestety powierzchnia tego materiału może się dość szybko zatłuścić, zwłaszcza bez odpowiedniej konserwacji. Faktura nubuku jest aksamitna, a powierzchnia bardzo miękka. Płótno nubukowe ma porowatą powierzchnię, dzięki czemu skóra może oddychać, ale niestety nie jest odporna na wilgoć, dlatego również wymaga specjalnej impregnacji, ponieważ może stracić atrakcyjny wygląd.

Istnieje kilka rodzajów tego materiału. Sztuczny nubuk zewnętrznie można z łatwością pomylić z naturalnym. Również jest on bardzo niezawodny i trwały, ale nie przepuszcza powietrza. Dlatego też stanowi tańszą opcję. Dlatego też buty z nubuku są odpowiednie dla osób, które potrzebują niedrogiego, ale dobrze prezentującego się obuwia.

Aby zadbać o swoje nubukowe kozaki, czy też botki, aby posłużyły nam przez dłuższy czas, musimy zastosować impregnację tłuszczową, która odpowiednio zabezpieczy materiał przed zamoczeniem. Doskonałą propozycję dla Pań stanowi damskie obuwie przejściowe Boshimao, wykonane z wysokogatunkowego zamszu i dostępne w kolorze czerwonym.

Polecamy!

śniegowce dla dzieci

Redakcja galeriaobuwia.pl

Witajcie na naszym modowym szlaku piękna i zdrowego stylu życia! Jesteśmy zespołem pasjonatów, ekspertów w dziedzinach mody, urody i zdrowia, którzy wspólnie kreują przestrzeń pełną inspiracji dla każdego, kto pragnie odkrywać swój indywidualny styl oraz troszczyć się o swoje dobre samopoczucie. Razem z nami wkroczcie w świat najnowszych trendów, praktycznych wskazówek dotyczących pielęgnacji i zdrowego życia, tworząc razem z nami unikalną podróż w stronę lepszego i piękniejszego "ja". Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kształtować swój niepowtarzalny wizerunek i zdrowy styl życia, który odzwierciedla wyjątkowość każdej osoby.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

śniegowce dla dzieci